Jak wybrać trawy ozdobne?

Trawy ozdobne należą do jednych spośród niezwykle trwałych roślin ogrodowych. Większość spośród nich jest prostych w uprawie i wytrzymałe na złe warunki pogodowe, pasożyty oraz dolegliwości. Pośród traw jest wielka rozpiętość rodzajów o zróżnicowanych wzorach, co wywołuje iż rośliny owe są wielokrotnie stosowane jako rośliny dekoracyjne. Większość traw ozdobnych tworzy doskonałe, fascynujące kwiatostany (wiechy), jakie po ścięciu oraz wysuszeniu nadają się do suchych bukietów.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Lekkie srebrzyste kwiatostany traw ozdobnych stanowią doskonałe tło dla pięknych roślin kwiatowych. Chociaż efektownie wyglądają umieszczone w jednogatunkowych grupach. Większość kwiatostanów traw, nadaje się do cięcia oraz suszenia i do uzupełniania kompozycji z kwiatów ciętych. Mają też również ową dużą wartość nad innymi bylinami, iż są atrakcyjne poprzez cały rok, też zimą. Co interesujące, nie dotyczy to jedynie zimozielonych rodzajów, przykryte śniegiem miotełki traw wyglądają bardzo efektownie. Trawy są także niezwykle proste w uprawie.

Jak wyglądają trawy ozdobne?

We współzależności od formy trawy ozdobne mogą być soczystozielone, niebieskie czy srebrzyste, natomiast ich źdźbła cienkie czy duże, delikatne jak włoski niemowlęcia lub sztywne jak szczecina futra. Interesujące formy traw ozdobnych nie zawsze są osiągnięciem obecnych hodowców. Uprawiano je w Europie już kilka stuleci temu. Na płótnach mistrzów flamandzkich widać biało paskowane liście mozgi trzcinowatej Picta. W okresach wiktoriańskich rabaty w angielskich parkach pełne były dobrych form miskantów oraz traw pampasowych.

Trawy ozdobne w kompozycji ogrodu

Trawy dekoracyjne we współzależności od ich wyglądu, końcowego kształtu oraz oczekiwań można stosować w ciekawy sposób w kompozycji ogrodu. Zielone trawy odpowiednio łączą się z bylinami złożonymi z kwiatów. Tymczasem rodzaje traw o pięknych, wielokrotnie kolorowych liściach, doskonale wyglądają uprawiane w wyeksponowanym miejscu. Także rośliny wybiera się do rodzaju ogrodu oraz niewątpliwie swoich preferencji. Z zasady trawy ozdobne pojawiają się w projektach ogrodów, jakie mają naturalny, dziki styl.

Po co sadzić trawy ozdobne w ogrodzie?

Trawy ozdobne to powszechna ozdoba, jaka sprawdzi się w prawie dowolnym ogrodzie. Nie mają wielkich oczekiwań, odpowiednio radzą sobie z suszą oraz nie przeszkadza im jałowa ziemia. Wybrane spośród rodzajów traw ozdobnych mogą z uznaniem zmienić choćby rabaty kwiatowe czy poszerzyć skalniak o inne barwy. Z kolei duże odmiany tejże rośliny doskonale sprawdzą się jako samodzielna dekoracja, wysadzona blisko ścieżki czy płotu.