Czym się kierować wybierając trawy ozdobne?

Trawy ozdobne jeszcze powszechniej widziane są w naszych parkach. Zyskały uznanie ze względu na to, iż są bardzo odporne oraz mają niewielkie oczekiwania, natomiast przy tymże dobrze zdobią powierzchnię dookoła budynku. Także są wytrzymałe na dolegliwości oraz pasożyty, natomiast również mogą rosnąć w jednym miejscu choćby poprzez kilkadziesiąt lat. Różne rodzaje traw ozdobnych odpowiednio łączą się w ogrodach formalnych, wiejskich, angielskich lub egzotycznych, jednak sprawdzą się także również w tychże niezwykle naturalnych oraz dzikich.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Czy trawa może być tylko zielonym oraz równo ostrzyżonym dywanem pokrywanym poprzez atrakcyjne rabatki? Jeszcze do niedawna na pewno tak było, natomiast jeszcze powszechniej możemy dostrzec w ogrodach różne formy traw ozdobnych. Rośliny owe, dobrze łączą się w ogrodach naturalistycznych, gdzie nierzadko jest kontrolowany chaos, w który trawy ozdobne wpisują się dobrze. Tymczasem w minimalistycznych, innowacyjnych ogrodach, trawy ozdobne, nierzadko znajdują wykorzystanie jako solitery czy szpalery objęte tylko kamieniami o rożnych frakcjach.

Znaczna część traw ozdobnych jest prosta w utrzymaniu, gdyż nie jest wybredna co do gleby czy wilgotności. Trawy nie mają określonych oczekiwań, zawsze możemy dobrać coś dobrego z pełnej palety rodzajów oraz form, natomiast najlepsze efekty osiąga się jedynie po dobraniu odpowiedniego oraz dobrego typu trawy dla własnych potrzeb, wymogów siedliskowych oraz stylu ogrodu.

Gdzie oraz kiedy sadzić trawy ozdobne?

Modne trawy ozdobne  należą do jednych spośród niezwykle trwałych roślin ogrodowych, sprawdzą się więc w dowolnych warunkach. Należałoby nadmienić, iż to oczywiście one jako pierwsze pojawiają się na obszarach, gdzie została uszkodzona szata roślinna, natomiast pozostała tylko naga ziemia, np. po pożarze, ponieważ niezwykle dobrze znoszą suszę i błyskawicznie się regenerują. Okresem, w jakim doskonale zasadzić trawy ozdobne jest wczesna wiosna.

Rozpiętość rodzajów oraz odmian

Niezwykle atrakcyjnym typem pośród traw jest miskant (Miscanthus). Pośród form dostępnych w sprzedaży mamy do doboru rośliny niskie oraz niezwykle wysokie, z jakich da się tworzyć choćby sezonowe żywopłoty. Dużo form ma efektownie zabarwione liście. Nabywając miskanty do ogrodu należałoby zobaczyć wymagania rośliny, mrozoodporność oraz jej ekspansywność – wybrane formy mogą się mocno rozrastać. Dobrą grupą traw są turzyce. Formy tworzące małe, zwarte kępy nadają się na rabatki oraz do uprawy w doniczkach. Mnóstwo turzyc ma cienkie źdźbła o rudawym zabarwieniu.